Przykłady wykorzystania kredytu technologicznego przez małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce


Kredyt technologiczny cieszył się w poprzedniej odsłonie, tak jak i obecnie w postaci Kredytu na innowacje technologiczne bardzo dużym zainteresowaniem (szczegóły tutaj: http://www.strategor.pl/kredyt-technologiczny/). Chętnych do uzyskania dofinansowania nie brakuje. To dobry znak, nowe technologie wpływają bowiem korzystnie na rozwój naszej gospodarki.
Projekty, które uzyskały dofinansowanie

Autor zdjęcia: seeareelem
Dzięki funduszom unijnym, które przeznaczone zostały na kredyt technologiczny (a konkretnie na wypłatę premii technologicznej, z której częściowo kredyt ten można było spłacić), Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansował prawie 1 000 projektów realizowanych przez małe i średnie firmy, działające w prawie wszystkich gałęziach gospodarki.
Najwięcej inwestycji technologicznych, objętych wsparciem, realizowanych jest w szeroko pojętym przetwórstwie przemysłowym. Są to więc projekty związane z:
- produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych,
- metalurgią,
- produkcją maszyn,
- produkcją urządzeń,
- etc.
Sukces rynkowy
Dzięki środkom unijnym przeznaczonym na kredyt technologiczny, polskie firmy wprowadziły i wprowadzają nadal na rynek nowe, bądź też znacząco ulepszone produkty i usługi, dzięki którym przedsiębiorcy odnoszą sukces zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.
Bardzo dobrym przykładem jest chociażby projekt firmy VIGO SYSTEM z Ożarowa Mazowieckiego. Firma ta, dzięki pieniądzom uzyskanym z kredytu technologicznego rozszerzyła swoje zdolności produkcyjne, wdrażając w zakładzie produkcję nowych wyrobów. Są to między innymi:
- kamery termowizyjne,
- moduły optoelektroniczne
- i moduły detekcyjne.
W rezultacie, powstała jedna z najbardziej nowoczesnych linii produkcyjnych w tej branży na świecie, a firma ugruntowała swoją pozycję rynkową jako oficjalny dostawca NASA.
Innym, równie dobrym przykładem może być tu projekt przedsiębiorstwa EOLIS z Kielc, które zajmuje się czyszczeniem przemysłowym. Dzięki dofinansowaniu z kredytu technologicznego, firma wdrożyła własną innowacyjną technologię powiązaną z użyciem suchego lodu pod ciśnieniem do bezinwazyjnego czyszczenia powierzchni i urządzeń, a także co ciekawe – całych zakładów produkcyjnych, znajdujących się pod napięciem elektrycznym. Dzięki tym unikatowym rozwiązaniom, stała się jedyną firmą w świecie oferującą tego typu usługę.
Z kolei, firma TECHPLAST z Wieprza, dzięki wsparciu z kredytu technologicznego, dokonała opracowania i wdrożenia produkcji, wraz z uzyskaniem oficjalnej certyfikacji na ultralekkie zbiorniki wysokociśnieniowe na gaz, które mają szerokie zastosowanie w bardzo różnych gałęziach przemysłu.